Test rychlosti

0
SZM
0
Chyby
00:00
Čas

Tipy

Zkuste nesledovat klávesnici. Zpočátku se to možná bude zdát náročné, ale postupem času a s dalšími lekcemi to bude mnohem jednodušší a nakonec Vám prsty budou běhat po klávesnici úplně sami a bez toho, abyste se museli rozhodovat který prst má zmáčknout kterou klávesu.
Na začátku učení psaní, podívejte na obrazovku, který prst máte použít. Netrapte se pro chyby - pokud nastanou, program Vám poradí. Pokud je klávesa správná, indikuje se zelenou, pokud nesprávná, tak červenou barvou.
Okamžitě se snažte zapojit nově získané znalosti do svých každodenních aktivit na počítači - to je nejlepší způsob jak se naučit strojopis.
Udělejte si učební plán. Dokud se tak nestane, bude velmi jednoduché nacházet si výmluvy a necvičit.
Sledujte množství chyb, které děláte a snažte se chyby redukovat na úkor rychlosti psaní. Je to nejrychlejší cesta ke zvýšení produktivity při reálných úlohách.
Možná se Vám bude zdát šeptání kláves spolu s jejich stlačováním jako dobrá pomůcka. Nenechte chybám vzít Vám vítr z plachet, strojopis je dovednost zanikající cvičením.
Buďte trpělivý. Ve chvil když se Vám vztah prstu a klávesy dostane do krve, rychlost i přesnost přijde sama.
Pohněte vždy jen prstem, který má zmáčknout potřebnou klávesu. Nenechte ostatní prsty opustit jejich domácí pozici na hlavním řádku.
Vaše prsty by měly být na klávesách hlavního řádku a sklon rukou i klávesnice by měl být stejný. Nenechte vaše zápěstí zlenivět a odpočívat na stole nebo klávesnici.
Cvičte každé cvičení, dokud nebudete spokojený se svými výsledky.
Netřískejte do klávesnice. Snažte se využít ten nejjemnější možný dotyk. Mezi slovy relaxujte všemi deseti prsty na povrchu kláves.
Pro odpočinek ruky bez aktivace kláves, položte všech pět prstů najednou kamkoli na povrch klávesnice.
Tiskněte každou klávesu zlehka a vyměřeně vždy jen jedním prstem najednou s důrazem na nestiskání nechtěných kláves.
Pro aktivaci autoopakování stiskněte a držte jeden prst na požadované klávese. Puštěním klávesy opakování skončí.
Psací hry jsou zábavnou cestou ke zlepšení přesnosti a rychlosti. Cvičte hravě a se zábavou!
Cvičení koordinace prstů a cvičení redukující jejich stres Vám pomohou snížit napětí z cvičení a někdy Vám možná vykouzlí úsměv na tváři. Pozitivní nálada a příjemné prostředí dokáže udělat cvičení zábavným.
Ujistěte se, že čas vyhrazený na každou lekci nebude kratší než 30 minut.
Ujistěte se, že Vaše prsty jsou tak blízko Hlavního řádku jak je to jen možné a během učení minimalizujte pohyby celé ruky.
Celé učení se strojopisu je o dělání chyb, takže neztrácejte chuť po stisknutí špatné klávesy.
Snažte se psát konstantní rychlostí.
Nadzvednutí zápěstí Vám pomůže lépe uložit vaše prsty a mačkat správné klávesy rychleji a přesněji.
Pro změnu na velká/malá písmena používejte vždy opačnou ruku. Pamatujte si, že písmena na klávesnicích některých přenosných počítačů bývají blíže u sebe.
Kontrolujte si vzdálenost od klávesnice. Posuňte si židli tak, abyste se vyhnuli běžné chybě - sezení příliš blízko ke klávesnici. Natočte si i monitor abyste minimalizovali odlesky.
Čím více cvičíte, tím lépe píšete se zvyšuje se i rychlost.
Dokud nebudete přesně vědět, kde se které písmeno nebo číslo nachází, nebude možné napsat je bez pohledu dolů na klávesnici.
Pokud je to možné, zkuste cvičit na běžné klávesnici a ne na klávesnici laptopu.
Vyberte si pohodlnou klávesnici se správnou šířkou pro vaše prsty.
Před spuštěním testu rychlosti se ujistěte, že sedíte rovně, chodidla máte celou plochou na podlaze. Držre lokty blízko u těla, zápěstí zarovno a pamatujte na pravidelné přestávky.
Relaxační cvičení: Roztáhněte prsty obou rukou co nejdále. Držte pět sekund a uvolněte. Celkově opakujte třikrát.
Ujistěte se, že si měříte svou rychlost psaní pravidelně - s naším nástrojem můžete sledovat svůj pokrok v rychlosti i přesnosti během svého učení. Počet slov za minutu indikuje vaši úroveň.
Testy psaní měří dvě věci - rychlost a chyby, takže když spustíte test rychlosti, sledujte si i přesnost.
Pokud je klávesnice velmi vysoko (nebo židle nízko), chyby se častěji vyskytují u písmen horního řádku a naopak.
Relaxační cvičení: Položte ruku do podobné polohy jako při roztahování zápěstí a jemně zatlačte druhou rukou palec o palec k zápěstí. Držte pět sekund a uvolněte. Opakujte třikrát pro každou ruku.
Může to trvat dva týdny než se dostanete na rychlost přibližně 50 slov za minutu při tréninku 30-60 minut každý den. Budte proto trpělivý.
Poroztahujte si zápěstí a prsty před zahájením testu.
Pokud si chcete psaní zjednodušit, zvyšte šikovnost svých prstů. Pomáhá hraní na kytaru nebo jiný nástroj využívající ruky.
Relaxační cvičení: Narovnejte obě ruce před sebe s prsty spolu a nakreslete pět kruhů do každé strany kroutíc pouze zápěstími.
Pište si na chatu s příteli a rodinou.
Vždy zvládněte celou lekci najednou. Po skončení každé lekce zkuste test rychlosti.
Při učení strojopisu je velmi důležité držet se pevného rozvrhu, jinak vaše prsty začnou ztrácet získanou svalovou paměť.
Relaxační cvičení: Narovnejte obě ruce před sebe s dlaněmi směřujícími dolů. Zvedněte ruce nahoru jako byste někomu přikazovali zastat. S prsty jedné ruky chytněte prsty druhé ruky a jemně táhněte k sobě. Držte pět sekund a uvolněte. Opakujte třikrát pro každou ruku.
Pokud se naučíte psát rychle s díváním na klávesnici, bude pak náročné eliminovat překlepy při přepisování textu z předlohy nebo diktování v reálné situací protože nebudete mít čas si jich všímat na obrazovce.
Přikryjte si ruce ručníkem během psaní.
Začněte pomalu a naučte se nejprve rozložení celé klávesnice, až potom pracujte na rychlosti.
Pokud Vám psaní způsobuje bolest, okamžitě přestaňte a udělejte si přestávku.
Pokud se učíte psát v práci, zkuste se dohodnout se zaměstnavatelem na tiché hodině, kterou věnujete svému studiu - Váš zaměstnavatel bude přímo těžit z Vaší nové dovednosti.
Je žádoucí vyhýbat se setrvávání v jedné pozici po delší dobu. Přerušte svou činnost alternativními úkoly vždy když je to možné.
Může Vám pomoci najít si nějaký program, který Vám připomene udělat si přestávku od klávesnice.
Relaxační cvičení: Narovnejte ruku před sebe s dlaní směřující dolů. Spusťte dlaň dolů směrem k pasu. Použijte prsty druhé ruky k vytvoření jemného tlaku zadní stranu dlaně. Držte pět sekund a uvolněte. Opakujte třikrát pro každou ruku.
Jak se za poslední roky zvýšil čas věnovaný počítači v domácím i pracovním prostředí, s klávesnicí se spojuje syndrom bolesti z opakovaného pohybu (např. karpální tunel).
Snížení risku vytvoření zranění z příliš často opakovaného pohybu byste měli dosáhnout správným držením těla, technikou, správným pracovním prostředím a pravidelným přestávkami.
Vaše zápěstí, lokty a klávesnice by měly být v jedné vodorovné rovině a v úhlu 90° k horní části ruky. Vrch monitoru by měl být ve výšce očí.
Nesledujte klávesnici během psaní. Prostě přesouvejte prsty po klávesnici zatímco vaše ukazováčky najdou výstupky na Hlavním řadě. Nebouchejte do kláves, použijte co nejméně síly.
Úspěch a zlepšení závisí na Vašeho odhodlání setrvat s technikou strojopisu i po ukončení kurzu. Pro ty co váhají doporučujeme po čase vrátit se ke kurzu a Vaše dovednost se více než jen obnoví.
Měli byste se věnovat i používání hlavních kláves spolu s klávesami Ctrl a Alt - je to velmi užitečné pro aplikaci klávesových zkratek.
Cvičení v praxi v reálných situacích je skvělý způsob jak dále rozvíjet své schopnosti a získat sebevědomí.
Zahrňte do svého cvičebního plánu i testy rychlosti pro zvýšení své rychlosti.