Test prędkości

0
S/M
0
Błędy
00:00
Czas

Wskazówki

Staraj się nie patrzeć na klawiaturę. Będzie to trudne na początku, ale w miarę postępu w ćwiczeniach odkryjesz, że staje się coraz łatwiejsze, a palce zaczną poruszać się bez świadomego decydowania, który skojarzyć z którym klawiszem.
Gdy uczysz się pisać, skieruj wzrok ponad klawiaturę, aby kontrolować użycie właściwych palców. Nie przejmuj się, że popełnisz błąd – jeżeli Ci się to zdarzy, program wskaże właściwy klawisz, który należy użyć. Klawisz właściwy oznaczany jest kolorem zielonym, a niewłaściwy – czerwonym.
Od razu próbuj zastosować nowo zdobytą wiedzę w codziennych czynnościach wykonywanych na komputerze. To najlepszy sposób nauczenie się pisania na klawiaturze.
Określ plan nauki. Jeżeli nie ustalisz harmonogramu nauki pisania, łatwo znajdziesz pretekst, żeby nie ćwiczyć.
Zwracaj uwagę na liczbę błędów, które popełniasz i w przyszłych testach koncentruj się bardziej na redukowaniu liczby błędów zamiast zwiększeniu szybkości pisania. Wynikiem końcowym będzie większa wydajność.
Podczas wyszukiwania klawisza pomocne może okazać się ciche wymawianie jego nazwy. Nie dopuszczaj do tego, aby błędy powodowały utratę rytmu pisania. Pisanie na klawiaturze jest umiejętnością, której można nauczyć się wykonując ćwiczenia.
Nie trać cierpliwości. Gdy nauczysz się prawidłowo przyciskać klawisze, szybkość i dokładność osiągniesz naturalnie.
Przesuwaj wyłącznie palec potrzebny do znalezienia klawisza. Nie dopuszczaj do tego, aby pozostałe palce wychodziły poza przypisany im bazowy rząd klawiszy.
Palce należy umieszczać na bazowym rzędzie klawiszy, a ręce trzymać nachylone pod tym samym kątem, co klawiatura. Nie dopuszczaj do tego, aby z lenistwa opierać swoje nadgarstki na biurku lub klawiaturze.
Każde ćwiczenie powtarzaj wielokrotnie, aż do osiągnięcia zadowolenia z umiejętności pisania.
Nie uderzaj mocno w klawisze. Próbuj pisać używając możliwie jak najmniejszej siły. Zwalniaj między wyrazami, kładąc wszystkie dziesięć palców na powierzchni klawiatury.
Aby dać ręce odpocząć bez aktywowania klawiszy, opuść wszystkie pięć palców jednocześnie w dowolnym miejscu na powierzchni klawiatury.
Przyciskaj pojedynczo każdy klawisz jednym palcem delikatnie, lecz krótko, uważając, aby przypadkowo nie nacisnąć niewłaściwych klawiszy.
Aby aktywować autopowtarzanie, dotknij i przytrzymaj palec na pożądanym klawiszu. Unieś palec, aby zatrzymać autopowtarzanie.
Gry do nauki świetnie poprawiają szybkość i dokładność pisania na klawiaturze. Niech nauka pisania będzie dla ciebie zabawą!
Ćwiczenia koordynacji palców i ćwiczenia relaksujące pomogą zmniejszać napięcie i często wywołają uśmiech na Twojej twarzy. Zadowolenie i przyjazne środowisko mogą pomóc zmienić naukę w zabawę.
Upewnij się, że na każdą lekcję przeznaczasz co najmniej 30 minut.
Podczas nauki trzymaj palce jak najbliżej pozycji bazowej i minimalizuj ruchy rąk.
Nauka pisania na klawiaturze jest nieodłącznie związana z popełnianiem błędów, więc nie zniechęcaj się, jeżeli trafiasz w niewłaściwy klawisz.
Próbuj pisać ze stałą szybkością.
Uniesienie nadgarstków pomoże zapewnić palcom sprężyste opadanie w dół i trafianie w klawisze szybko i dokładnie.
Do przełączania klawiatury na wielkie lub małe litery używaj zawsze drugiej ręki. Uwaga: litery na klawiaturach niektórych laptopów mogą być rozmieszczone bliżej siebie.
Sprawdź swoją odległość do klawiatury. Ustaw krzesło, aby uniknąć powszechnego problemu siedzenia zbyt blisko klawiatury. Ustaw położenie monitora, aby zminimalizować odblaski.
Im więcej będziesz ćwiczyć, tym lepiej będziesz pisać i zwiększysz szybkość.
Jeśli nie będziesz wiedzieć dokładnie, gdzie znajduje się litera lub klawisz numeryczny, nie zdołasz przycisnąć go bez popatrzenia w dół na klawiaturę.
Jeśli to możliwe, próbuj ćwiczyć na klawiaturze zwykłej, nie na laptopie.
Zapewnij sobie wygodne ułożenie klawiatury i sprawdź, czy jest ona na wysokości odpowiedniej dla palców.
Przed rozpoczęciem testu prędkości pisania upewnij się, że siedzisz prosto, a stopy są ułożone płasko na podłodze. Utrzymuj łokcie blisko ciała, proste nadgarstki, przedramiona wyrównane oraz pamiętaj o robieniu regularnych przerw.
Ćwiczenia relaksujące: Rozstaw palce obu rąk daleko od siebie. Utrzymaj przez pięć sekund, a następnie rozluźnij. Powtórz trzykrotnie.
Pamiętaj, aby okresowo mierzyć szybkość pisania na klawiaturze – w miarę uczenia się, za pomocą naszego narzędzia będziesz mógł sprawdzać postępy zarówno w szybkości, jak i dokładności. Liczba wyrazów na minutę wskazuje poziom umiejętności pisania.
Testy pisania na klawiaturze mierzą dwa parametry, prędkość i błędy, zatem jeżeli przystępujesz do testu szybkości pisania, nie patrz wyłącznie na szybkość.
Jeżeli klawiatura jest umieszczona zbyt wysoko (za niskie krzesło), występuje tendencja do popełniania błędów na górnych rzędach klawiszy. Jeżeli klawiatura znajduje się zbyt nisko (za wysokie krzesło), błędy częściej popełniane są na dolnych rzędach klawiszy.
Ćwiczenia relaksujące: Umieść swoją rękę w położeniu przedłużenia nadgarstka, delikatnie stosując nacisk drugiej ręki na kciuk odchylany do tyłu i do dołu. Przytrzymaj przez pięć sekund i uwolnij nacisk. Powtórz trzykrotnie dla każdej ręki.
Jeżeli każdego dnia ćwiczysz przez 30 do 60 minut, osiągnięcie szybkości pisania około 50 wyrazów na minutę może zająć tydzień lub dwa. Trzeba być cierpliwym.
Przed rozpoczęciem testu pisania, rozciągaj nadgarstki i palce.
Jeśli chcesz sprawić, żeby pisanie było łatwiejsze, zwiększ swoją sprawność. Pomaga w tym granie na gitarze lub innym instrumencie, który wymaga użycia rąk.
Ćwiczenia relaksujące: Wyciągnij obie ręce na bok trzymając palce złączone razem i rysuj okręgi obracając dłońmi w nadgarstkach. Pięć okręgów w jednym kierunku, a następnie pięć w kierunku przeciwnym.
Rozmawiaj z przyjaciółmi i rodziną.
Po zakończeniu każdej lekcji pamiętaj o wykonaniu testu prędkości.
Podczas nauki pisania na klawiaturze ważne jest trzymanie się ustalonego harmonogramu ćwiczeń, żeby palce nie zaczęły tracić pamięci mięśniowej.
Ćwiczenia relaksujące: Trzymaj ręce z dłońmi skierowanymi w dół. Podnieś ręce do góry, jakby nakłaniając kogoś do zatrzymania się. Drugą ręką uciskaj dłoń uniesioną do góry. Naciskaj przez pięć sekund, a następnie rozluźnij. Powtórz trzykrotnie dla każdej dłoni.
Jeśli nauczysz się pisać szybko jednocześnie patrząc na klawiaturę, w rzeczywistych sytuacjach wciąż będziesz mieć problemy z błędami w pisowni i dyktandach, ponieważ nie będziesz w stanie obserwować błędów na ekranie.
Podczas pisania zasłoń swoje dłonie ręcznikiem.
Zanim nauczysz się pisać szybko, najpierw pisz powoli i zapoznaj się z całą klawiaturą.
Jeżeli pisanie sprawia ból, należy natychmiast przerwać i zrobić sobie przerwę.
Jeżeli uczysz się pisać w pracy, spróbuj wynegocjować z pracodawcą czas na relaks w ciągu dnia, żeby przeznaczyć go na naukę. Z Twoich nowych umiejętności pracodawca odniesie bezpośrednie korzyści.
Należy unikać pozostawania przez dłuższy czas w jednej pozycji. Jeżeli to możliwe, wykonuj w ciągu dnia różnorodne zadania.
Do przypominania o robieniu sobie przerwy od klawiatury pomocne może okazać się oprogramowanie.
Ćwiczenia relaksujące: Trzymaj rękę z dłonią skierowaną do dołu. Potrząsaj w dół na nadgarstku. Za pomocą dłoni drugiej ręki uciskaj tylną część ręki opuszczanej. Utrzymaj nacisk przez pięć sekund, a następnie rozluźnij. Powtórz trzykrotnie dla każdej ręki.
Ponieważ w ostatnich latach coraz częściej korzystamy z komputera zarówno w pracy jak i w domu, pojawiają się urazy wywoływane nadwyrężeniami podczas używania klawiatury.
Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia urazów spowodowanych nadwyrężeniami, należy przestrzegać dobrych praktyk w zakresie prawidłowej postawy, techniki, ustawienia stacji roboczej i zapewniać regularne przerwy.
Nadgarstki, łokcie i klawiatura powinny znajdować się w tej samej płaszczyźnie poziomej oraz pod kątem 90 stopni w stosunku do ramion. Górna część ekranu powinna znajdować się mniej więcej na poziomie oczu.
Nie patrz na klawiaturę podczas pisania. Po prostu przesuwaj palce aż znajdziesz wypukłe oznaczenia bazowego rzędu klawiszy. Nie uderzaj mocno w klawisze. Próbuj pisać z użyciem możliwie jak najmniejszej siły.
Sukces i poprawa umiejętności zależą od determinacji w kontynuowaniu bezwzrokowego pisania po zakończeniu nauki. Osoby, które jeszcze się wahają powinny rozważyć fakt, że w ciągu kilku tygodni od momentu, gdy wzrośnie ich wydajność, odzyskają znacznie więcej niż czas poświęcony na naukę.
Warto również nauczyć się korzystać z głównych klawiszy razem z klawiszami Ctrl i Alt. Jest to bardzo użyteczne dla skrótów klawiaturowych.
Ćwiczenie w sytuacjach rzeczywistych jest doskonałym sposobem na podniesienie poziomu swoich umiejętności i zbudowanie pewności siebie.
Aby poprawić swoją szybkość pisania na klawiaturze, ustal harmonogram regularnych ćwiczeń z „Testami prędkości pisania”.