Test rýchlosti

0
SZM
0
Chyby
00:00
Čas

Tipy

Skúste nesledovať klávesnicu. Spočiatku sa to možno bude zdať náročné, ale postupom času a s ďalšími lekciami to bude oveľa jednoduchšie a nakoniec Vám prsty budú behať po klávesnici úplne sami a bez toho, aby ste sa museli rozhodovať ktorý prst má stlačiť ktorú klávesu.
Na začiatku učenia písania, pozrite na obrazovku, ktorý prst máte použiť. Netrápte sa pre chyby - ak nastanú, program Vám poradí. Ak je klávesa správna, indikuje sa zelenou, ak nesprávna, tak červenou farbou.
Okamžite sa snažte zapojiť novo získané znalosti do svojích každodenných aktivít na počítači - to je najlepší spôsob ako sa naučiť strojopis.
Urobte si učebný plán. Kým sa tak nestane, bude veľmi jednoduché nachádzať si výhovorky a necvičiť.
Sledujte množstvo chýb, ktoré robíte a snažte sa chyby redukovať na úkor rýchlosti písania. Je to najrýchlejšia cesta k zvýšeniu produktivity pri reálnych úlohách.
Možno sa Vám bude zdať šepkanie kláves spolu s ich stláčaním ako dobrá pomôcka. Nenechajte chybám vzať Vám vietor z plachiet, strojopis je zručnosť nadobúdaná cvičením.
Buďte trpezlivý. Vo chvíl keď sa Vám vzťah prstu a klávesy dostane do krvi, rýchlosť aj presnosť príde sama.
Pohnite vždy iba prstom, ktorý má stlačiť potrebnú klávesu. Nenechajte ostatné prsty opustiť ich domácu pozíciu na hlavnom riadku.
Vaše prsty by mali byť na klávesách hlavného riadku a sklon rúk aj klávesnice by mal byť rovnaký. Nenechajte vaše zápästia zlenivieť a odpočívať na stole alebo klávesnici.
Cvičte každé cvičenie dovtedy, kým nebudete spokojný so svojími výsledkami.
Netrieskajte do klávesnice. Snažte sa využiť ten najjemnejší možný dotyk. Medzi slovami relaxujte všetkými desiatimi prstami na povrchu kláves.
Pre oddych ruky bez aktiváce kláves, položte všetkých päť prstov naraz kamkoľvek na povrch klávesnice.
Stláčajte každú klávesu zľahka a vymerane vždy len jedným prstom naraz s dôrazom na nestláčanie nechcených kláves.
Pre aktiváciu autoopakovania, stlačte a držte jeden prst na želanej klávese. Pustením klávesy opakovanie skončí.
Písacie hry sú zábavnou cestou k zlepšeniu presnosti a rýchlosti. Cvičte hravo a so zábavou!
Cvičenia koordinácie prstov a cvičenia redukujúce ich stres Vám pomôžu znížiť napätie z cvičenia a niekedy Vám možno vyčarujú úsmev na tvári. Pozitívna nálada a príjemné prostredie dokáže urobiť cvičenie zábavným.
Uistite sa, že čas vyhradený na každú lekciu nebude kratší ako 30 minút.
Uistite sa, že Vaše prsty sú tak blízko Hlavného riadku ako je to len možné a počas učenia sa minimalizujte pohyby celej ruky.
Celé učenie sa strojopisu je o robení chýb, takže nestrácajte chuť po stlačení zlej klávesy.
Snažte sa písať konštantnou rýchlosťou.
Nadvihnutie zápästí Vám pomôže lepšie uložiť vaše prsty a stláčať správne klávesy rýchlejšie a presnejšie.
Pre zmenu na veľké/malé písmená vždy používajte opačnú ruku. Pamätajte si, že písmená na klávesniciach niektorých prenosných počítačov bývajú bližšie pri sebe.
Kontrolujte si vzdialenosť od klávesnice. Posuňte si stoličku tak, aby ste sa vyhli bežnej chybe - sedeniu príliš blízko ku klávesnici. Natočte si aj monitor aby ste minimalizovali odlesky.
Čím viac cvičíte, tým lepšie píšete sa zvyšuje sa aj rýchlosť.
Kým nebudete presne vedieť, kde sa ktoré písmeno alebo číslo nachádza, nebude možné napísať ich bez pohľadu dole na klávesnicu.
Ak je to možné, skúste cvičiť na bežnej klávesnici a nie na klávesnici laptopu.
Vyberte si pohodlnú klávesnicu so správnou šírkou pre vaše prsty.
Pred spustením testu rýchlosti sa uistite, že sedíte rovno, chodidlá máte celou plochou na podlahe. Držre lakte blízko pri tele, zápästia zarovno a pamätajte na pravidelné prestávky.
Relaxačné cvičenia: Roztiahnite prsty oboch rúk čo najďalej. Držte päť sekúnd a uvoľnite. Celkovo opakujte trikrát.
Uistite sa, že si meriate svoju rýchlosť písania pravidelne - s našim nástrojom môžete sledovať svoj pokrok v rýchlosti aj presnosti počas svojho učenia. Počet slov za minútu indikuje vašu úroveň.
Testy písania merajú dve veci - rýchlosť a chyby, takže keď spustíte test rýchlosti, sledujte si aj presnosť.
Ak je klávesnica veľmi vysoko (alebo stolička nízko), chyby sa častejšie vyskytujú pri písmenách horného riadku a naopak.
Relaxačné cvičenia: Položte ruku do podobnej polohy ako pri rozťahovaní zápästia a jemne zatlačte druhou rukou palec o palec k zápästiu. Držte päť sekúnd a uvoľnite. Zopakujte trikrát pre každú ruku.
Môže to trvať dva týždne kým sa dostanete na rýchlosť približne 50 slov za minútu pri tréningu 30-60 minút každý deň. Budte preto trpezlivý.
Porozťahujte si zápästia a prsty pred začatím testu.
Ak si chcete písanie zjednodušiť, zvýšte šikovnosť svojich prstov. Pomáha hranie na gitaru alebo iný nástroj využívajúci ruky.
Relaxačné cvičenia: Vystrite obe ruky pred seba s prstami spolu a nakreslite pať kruhov do každej strany krútiac iba zápästiami.
Píšte si na chate s priateľmi a rodinou.
Vždy zvládnite celú lekciu naraz. Po skončení každej lekcie skúste test rýchlosti.
Pri učení strojopisu je veľmi dôležité držať sa pevného rozvrhu, inak vaše prsty začnú strácať nabodnutú svalovú pamäť.
Relaxačné cvičenia: Vystrite obe ruky pred seba s dlaňami smerujúcimi nadol. Zdvihnite ruky hore ako by ste niekomu prikazovali zastať. S jednou rukou chyťte prstami prsty druhej ruky a jemne ťahajte k sebe. Držte päť sekúnd a uvoľnite. Zopakujte trikrát pre každú ruku.
Ak sa naučíte písať rýchlo s pozeraním na klávesnicu, bude potom náročné eliminovať preklepy pri prepisovaní textu z predlohy alebo diktovaní v reálnej situácií pretože nebudete mať čas si ich všímať na obrazovke.
Prikryte si ruky uterákom počas písania.
Začnite pomaly a naučte sa najprv rozloženie celej klávesnice, až potom pracujte na rýchlosti.
Ak Vám písanie spôsobuje bolesť, okamžite prestaňte a urobte si prestávku.
Ak sa učíte písať v práci, skúste sa dohodnúť so zamestnávateľom na tichej hodine, ktorú venujete svojmu štúdiu - Váš zamestnávateľ bude priamo ťažiť z Vašej novej zručnosti.
Je žiadúce vyhýbať sa zotrvávaniu v jednej pozícií počas dlhšej doby. Prerušte svoju činnosť alternatívnymi úlohami vždy keď je to možné.
Môže Vám pomôcť nájsť si nejaký program, ktorý Vám pripomenie urobiť si prestávku od klávesnice.
Relaxačné cvičenia: Vystrite ruku pred seba s dlaňou smerujúcou nadol. Spusťte dlaň dole smerom k pásu. Použite prsty druhej ruky na vytvorenie jemného tlaku zadnú stranu dlane. Držte päť sekúnd a uvoľnite. Zopakujte trikrát pre každú ruku.
Ako sa za posledné roky zvýšil čas venovaný počítaču v domácom i pracovnom prostredí, s klávesnicou sa spája syndróm bolesti z opakovaného pohybu (napr. karpálny tunel).
Zníženie risku vytvorenia zranenia z pričasto opakovaného pohybu by ste mali dosiahnuť správnym držaním tela, technikou, správnym pracovným prostredím a pravidelným prestávkami.
Vaše zápästie, lakte a klávesnica by mali byť v jednej horizontálnej rovine a v 90° uhle k hornej časti ruky. Vrch monitora by mal byť vo výške očí.
Nesledujte klávesnicu počas písania. Proste presúvajte prsty po klávesnici kým vaše ukazováky nájdu výstupky na Hlavnom rade. Nebúchajte do kláves, použite čo najmenej sily.
Úspech a zlepšenie závisí od Vášho odhodlania zotrvať s technikou strojopisu aj po ukončení kurzu. Pre tých čo váhajú odporúčame po čase vrátiť sa ku kurzu a Vaša zručnosť sa viac ako len obnoví.
Mali by ste sa venovať aj používaniu hlavných kláves spolu s klávesami Ctrl a Alt - je to veľmi užitočné pre aplikáciu klávesových skratiek.
Cvičenie v praxi v reálnych situáciách je skvelý spôsob ako ďalej rozvinúť svoje schopnosti a získať sebavedomie.
Zahrňte do svojho cvičebného plánu aj testy rýchlosti pre zvýšenie svojej rýchlosti.

Ako si vybudovať návyk na dotykové písanie

Dotykové písanie môže výrazne zvýšiť vašu efektivitu a rýchlosť pri práci s textom. Vybudovanie návyku na túto techniku si však vyžaduje čas a úsilie. Tu sú kroky, ako si úspešne vybudovať návyk na dotykové písanie:

Nastavte si realistické ciele – Začnite s jasným plánom, čo chcete dosiahnuť. Stanovte si konkrétne, merateľné ciele, ako napríklad zlepšiť svoju rýchlosť písania o určitý počet slov za minútu alebo znížiť počet preklepov. Postupné dosahovanie týchto cieľov vám pomôže udržať si motiváciu.

Investujte do kvalitného školenia – Používajte aplikácie a online nástroje určené na učenie dotykového písania, ako sú TypingClub, Keybr alebo Typing.com. Tieto nástroje ponúkajú interaktívne lekcie, cvičenia a hry, ktoré vám pomôžu zdokonaliť vaše zručnosti. Pravidelný tréning je kľúčový pre rýchle zlepšenie.

Vytvorte si denný režim cvičenia – Zamerajte sa na pravidelný tréning. Vyčleňte si každý deň aspoň 15 až 30 minút na cvičenie dotykového písania. Konzistentnosť je dôležitá, pretože pravidelný tréning pomáha upevniť nové zručnosti a vytvoriť návyk.

Sústreďte sa na presnosť, nie len rýchlosť – Pri písaní sa najprv zamerajte na presnosť. Pomalejšie, ale presné písanie vám pomôže naučiť sa správne umiestnenie prstov a kláves, čo je základom pre neskoršie zvyšovanie rýchlosti.

Monitorujte svoj pokrok – Používajte nástroje, ktoré vám umožňujú sledovať váš pokrok. Rôzne aplikácie ponúkajú štatistiky o rýchlosti a presnosti písania. Zaznamenávanie pokroku vám pomôže vidieť, kde sa zlepšujete, a poskytne vám motiváciu pokračovať.

Získajte spätnú väzbu – Zdieľajte svoje pokroky s kolegami alebo priateľmi a získajte od nich spätnú väzbu. Môže to byť cenné pri identifikácii oblastí na zlepšenie a poskytne vám ďalšie povzbudenie.

Udržujte pozitívny prístup – Budovanie nového návyku môže byť náročné. Buďte trpezliví so sebou samým a nevyhnite sa frustrácii. S každým cvičením sa vaše schopnosti zlepšia.

S týmito krokmi môžete efektívne vybudovať návyk na dotykové písanie. Investovanie času a úsilí do učenia tejto techniky sa vám určite vyplatí, keďže prinesie zlepšenie rýchlosti, presnosti a celkovej produktivity pri práci s textom.