Hız Testi

0
DBK
0
Hatalar
00:00
Süre

İpuçları

Klavyeye bakmamaya çalışın. Önceleri bu konuda zorlanacaksınız ancak çalışmalarınız ilerledikçe giderek kolaylaştığını ve parmaklarınızın siz düşünmeden kendiliğinden doğru tuşa yöneldiğini göreceksiniz.
Hangi parmağın kullanıldığını görmek için klavyenin üstüne bakınız. Hata yapmaktan korkmayın – yanlış yazarsanız program size doğru tuşu gösterecektir. Eğer tuş doğruysa yeşil, yanlışsa kırmızı görünür.
Yeni öğrendiğiniz becerileri günlük hayatınızda hemen kullanmaya çalışın. On parmak yazmayı ilerletmenin en etkili yolu budur.
Kendinize bir program oluşturun. Pratik yapmamak için bahane bulmak çok kolaydır. Programınıza uymaya çalışın.
Yaptığınız hata sayısına dikkat edin. Testlerde yazma hızınızı arttırmak yerine hata sayısını azaltmaya çalışın. Bu sayede verimliliğiniz artacaktır.
Tuşlara bastıkça harfin adını hafifçe söylemek öğrenmenizi kolaylaştırabilir. Hataların hevesinizi kırmasına izin vermeyin. On parmak yazmak uygulanarak öğrenilen bir beceridir.
Sabırlı olun. Doğru parmak hareketleri öğrenildikten sonra hız ve doğruluk doğal olarak gelişecektir.
Bir harfi yazmak için sadece tek parmağınızı hareket ettirin. Diğer parmakları yerlerinden oynatmayın.
Parmaklarınız temel sıranın üzerinde ve elleriniz klavye ile aynı açıda olmalıdır. Bileklerinizi masa veya klavyenin üzerine koymayın.
Her egzersizi yazma becerinizden tamamen emin olana kadar tekrarlayın.
Tuşlara vurmayın. Mümkün olan en hafif bir şekilde dokunmaya çalışın. Kelimeler arasında tüm parmaklarınızı tuşların yüzeyinde dinlendirin.
Tuşlara basmadan ellerinizi dinlendirmek için beş parmağınızı da aynı anda klavyenin herhangi bir yerine bırakın
Her bir tuşa net bir şekilde hafifçe bir defada bir parmakla dokunun. Diğer tuşlara aynı anda kaza ile dokunmamaya çalışın.
Otomatik tekrarı etkinleştirmek için, parmağınızı istenen tuşa basılı tutun. Otomatik tekrarı durdurmak için parmağınızı kaldırın.
Yazma oyunları yazma hızınızı ve doğruluğunu arttırmanın eğlenceli bir yoludur. Öğrenirken eğlenin!
Parmak koordinasyonu egzersizleri ve stresi azaltma egzersizleri gerginliği azaltır ve çoğunlukla yüzünüze bir gülümseme kondurur. Mutlu bir hal ve keyifli ortamlar öğrenmenizi daha zevkli hale getirecektir.
Her ders için en az 30 dakika ayırın.
Öğrenirken parmaklarınızı temel pozisyona mümkün olduğunca yakın tutmaya ve el hareketlerinizi azaltmaya çalışın.
Klavyede on parmak yazmayı öğrenmek hata yapmakla başlar. Yanlış tuşa dokunduğunuzda moralinizi bozmayın.
Sabit bir hızla yazmaya çalışın.
Bileklerinizi kaldırmak parmaklarınızı daha rahat hareket ettirmenizi, böylece daha hızlı ve doğru bir şekilde yazmanızı sağlar.
Büyük ve küçük harfler arasında geçiş yaparken her zaman diğer elinizi kullanın. Not: Bazı laptop klavyelerinin tuşları birbirine daha yakındır.
Klavyeye olan mesafenizi kontrol edin. Ortak sorun olan klavyeye çok yakın oturma pozisyonundan sakınmak için sandalyenizi ayarlayın. Parlaklığını en aza indirgemek için monitörünüzün açısını ayarlayın.
Ne kadar çok pratik yaparsanız, o kadar iyi ve hızlı yazarsınız.
Bir tuşun nerede olduğunu tam olarak bilmiyorsanız klavyeye bakmadan yazmanız mümkün değildir.
Mümkünse, bir dizüstü bilgisayarda değil normal klavyede çalışın.
Klavyenizle rahat olduğunuzdan ve yüksekliğinin parmaklarınıza uygun olduğundan emin olun.
Yazma hızı testlerine başlamadan önce dik oturduğunuzdan, ayaklarınızın yere düz bastığından emin olun. Dirseklerinizi vücudunuza yakın, bileklerinizi düz, kollarınızı masaya paralel tutun ve düzenli olarak ara vermeyi unutmayın.
Rahatlatıcı egzersizler: her iki elinizde de parmaklarınızı tamamen açın. Beş saniye açık ve gergin bir şekilde tuttuktan sonra rahat bırakın. Bunu üç defa tekrarlayın.
On parmak yazma hızınızı düzenli olarak ölçün – bizim programımızla hem hızınız hem de doğruluğunuzu ölçebilirsiniz. Dakikada yazdığınız kelime sayısı sizin yazma seviyenizi belirler.
Yazma testleri iki şeyi ölçer: hız ve hata sayısı. Yazma hızı testlerini yaparken sadece hızınızı dikkate almayın.
Eğer klavye çok yüksekteyse (sandalyeniz alçaksa) hatalar genelde klavyenin üst sırasında oluşur. Eğer klavye çok alçaksa (sandalyeniz yüksekse) hatalar genelde klavyenin alt sırasında oluşur.
Rahatlatıcı egzersiz: Elinizi bilek uzantısına benzer bir posizyonda tutun, açık konumdaki baş parmağınıza ileri ve geri yönde diğer elinizle hafifçe basınç uygulayın. Beş saniye boyunca tutun ve gevşetin. Bunu her eliniz için üçer defa tekrarlayın.
Dakikada yaklaşık 50 kelime yazmak için bir veya iki hafta boyunca günde 30 – 60 dakika çalışmanız gerekebilir. Sabırlı olun.
Yazma testine başlamadan önce parmak ve bileklerinizi esnetin.
Yazmayı kolaylaştırmak istiyorsanız parmaklarınızın becerisini arttırmalısınız. Ellerinizi kullandığınız bir enstrüman kullanma, örneğin gitar çalmanın on parmak yazmaya faydası vardır.
Rahatlatıcı egzersiz: Kollarınızı parmaklarınızla birlikte ileri doğru açın. Ellerinizle daire çizecek şekilde bileklerinizden çevirin. Bir yöne doğru beş daire çizin ardından diğer yönde beş daire çizin.
Arkadaşlarınızla ve ailenizle sohbet edin.
Her dersi bitirdikten sonra hız testi yapın.
On parmak yazmayı öğrenirken düzenli bir uygulama programına bağlı kalmanız çok önemlidir aksi takdirde kaslarınız yeni öğrendiği becerileri unutmaya başlayacaktır.
Rahatlatıcı egzersiz: Kollarınızı elleriniz aşağıya bakacak şekilde ileri doğru uzatın. Ellerinizi dur işareti yapıyormuşçasına yukarı çevirin. Diğer eli kullanarak kaldırdığınız elin ayasına basınç uygulayın. Basınç uygulamayı beş saniye kadar sürdürün ardından gevşetin. Her bir el için üçer defa tekrarlayın.
Eğer klavyeye bakarak hızlı yazmayı öğrendiyseniz, gerçek koşullarda yazı yazma durumlarında ekranda ne yazdığınızı görmediğiniz için yazı hatalarıyla sürekli karşılaşırsınız.
Klavyede yazarken elinizin üzerine havlu örtün.
Hızlı yazmayı öğrenmeden önce klavyedeki tüm tuşları öğreninceye kadar yavaş yazın.
Eğer yazmak herhangi bir yerinizde ağrıya sebep oluyorsa hemen ara verin.
Bir çalışma ortamında öğreniyorsanız, yeni on parmak yazma becerinizden işvereniniz de yararlanacağından, size çalışmanız için uygun bir ortam sağlaması için işvereninizle görüşün.
Sürekli aynı şekilde durmamak için iş gününüz içinde çeşitli aktiviteleri dönüşümlü olarak yapın.
Çalışırken bilgisayara ara vermek için bir hatırlatma programı size yardımcı olabilir
Rahatlatıcı egzersiz: Kollarınızı elleriniz aşağıya bakacak şekilde ileri doğru uzatın. Ellerinizi bileklerden aşağı doğru serbest bırakın. Bir elin ayasıyla aşağı bakan elin arkasına basınç uygulayın. Basınç uygulamayı beş saniye kadar sürdürün. Her bir el için üçer defa tekrarlayın.
Bilgisayar kullanımı hem evde hem işyerlerinde arttıkça klavye ile ilişkili Tekrarlanan Gerginlik Sakatlanmaları son yıllarda artmıştır.
Aşırı kullanıma bağlı bu sağlık sorunlarını azaltmak için masa başında duruşunuzu düzeltin, çalışma masası ayarlarına dikkat edin ve düzenli olarak ara verin.
Bilekleriniz, dirsekleriniz ve klavye aynı düzlemde olmalı ve üst kollarınıza 90 derece açıda bulunmalıdır. Ekranınızın üstü göz hizasında olmalıdır.
Yazarken klavyeye bakmayın. Ortadaki başlangıç tuşlarını bulana kadar parmaklarınızı klavyenin üzerinde hafifçe gezdirin. Tuşlara sert vurmayın. Mümkün olan en hafif şekilde basmaya çalışın.
Başarı ve gelişme, kararlılığınıza ve öğrendikten sonra da on parmak yazmaya devam etmenize bağlıdır. Tereddüt edenler şunu unutmamalıdırlar; öğrenmek için harcanan zamanı, on parmak yazmaktaki verimlilik sayesinde bir kaç hafta içinde geri kazanırsınız.
Ayrıca Ctrl ve Alt tuşlarıyla birlikte ana tuşları kullanmayı öğrenmek gerekir - Bu klavye kısayolları için çok yararlıdır.
Gerçek hayatta pratik yapmak, becerilerinizi geliştirmek ve güveninizi arttırmak için harika bir yoldur.
Yazma hızını artırmak için Hız Testlerini düzenli olarak uygulayın.