Брзина тест

0
ЗВМ
0
Грешки
00:00
Време

Совети

Не се обиде да се погледне на тастатурата, тоа ќе биде тешко во прв, но како што напредокот преку вежбите ќе најдете станува полесно и прстите ќе почнат да се движат без тебе свесно одлучува кој прст се поврзани со кој клуч.
Како да научат да напишеш, погледнете над тастатурата за да ја видите кој прст да го користите. Не плашете се да се направи грешка - ако не, програмата ќе ви покаже точната клуч за употреба. Ако клучот е во право, тоа покажува зелена, ако тоа не е во ред - тогаш црвено.
Новостекнати знаења веднаш се обиде да се стави за вашиот секој ден компјутерски потреби, ништо добро од тоа нема.
Постави распоред. Освен ако не се воспостави распоред за учење сето тоа е премногу лесно да се најде изговор за да не вежбање.
Да се ​​внимава на бројот на грешки правиш и се концентрира на намалување на вашите грешки во иднина тестови наместо зголемување на вашата брзина на пишување. Крајниот резултат ќе се зголеми продуктивноста.
Може да најдете дека е корисно да тивко го каже името на клучот како што ја штрајк. Не дозволувајте вашите грешки да предизвика да загубат срце; допир пишување е вештина која може да се научи од страна на пракса.
Бидете трпеливи. Откако точната прст удар модели се научи, брзина и точност се појават природно.
Се движат само со прст потребни за да се постигне клуч. Не дозволувајте други прсти да талкаат далеку од нивните доделени дома ред клучеви.
Прстите треба да биде на почетната ред клучеви и вашите раце треба аранжман во исто агол како на тастатурата. Не дозволувајте вашиот зглобовите стануваат мрзливи и остатокот од масата или на тастатурата.
Практикуваат секоја вежба неколку пати додека не сте задоволни со вашиот пишување вештини.
Не тресне на клучеви. Обидете се со користење на минимум сила е можно повеќе. Релаксираат помеѓу зборовите од страна на одмор сите десет прсти на површината на клучеви.
Да се ​​одморат во рака, без активирање клучеви, отфрли сите пет прсти истовремено било каде на тастатурата површина.
Допрете симбол секое копче е лесно, но остри со еден прст во исто време, не се грижи да се случајно допрете ненамерни клучеви.
За да го активирате авто-повторување, допрете го и држете го еден прст на саканото копче. Подигнете го прстот да престане авто-повторување.
Пишување игри се забавен начин да се подобри вашето пишување брзина и точност. Се забавуваат додека го учат!
На прст координација вежби и стрес намалување на вежби, ќе помогне да се намали тензијата и тие често се стави насмевка на твоето лице. А среќен расположение и пријатна средина може да помогне да се направи учењето забавно.
Се обезбеди да овозможи најмалку 30 минути за секоја лекција.
Се осигури дека ќе ги задржи вашите прсти како блиску до дома позиција што е можно повеќе и да се минимизира вашиот движењата на рацете додека сте учење.
Учење да напишеш е за сите прават грешки, па не се обесхрабрени ако го погоди погрешно копче.
Обидете се да напишеш со постојана брзина.
Кревајќи вашиот зглобовите ќе помогне да се осигура прстите може пролетта надолу и притиснете на копчињата брзо и прецизно.
Да се ​​префрлате помеѓу горниот / долниот случај се користи секогаш на спротивната страна. Забелешка: буквите на некои лаптоп тастатури може да биде поблиску заедно.
Проверете ја вашата растојание од тастатурата. Подесите вашиот стол за да се избегне заеднички проблем - седи е премногу блиску до тастатурата. Прилагодување на агол на вашиот монитор за да се минимизира отсјај.
Толку повеќе ќе ви пракса, толку подобро ќе напишеш и да се зголеми брзина.
Освен ако не знаете точно каде буква или број Клучот е, вие не ќе можат да го типот без да гледа долу на тастатурата.
Ако е можно, обидете се практикуваат на редовна тастатура и не на лаптоп тастатура.
Биде удобно со вашата тастатура и бидете сигурни дека тоа е во право висина за вашите прсти.
Пред да започнете со пишување брзина тест бидете сигурни дека сте седи исправено, нозете рамно на подот. Чувајте ги вашите колена блиску до вашето тело, вашиот зглобовите прави и вашиот лактите ниво и не заборавајте да се редовни паузи.
Релаксирачки вежби: Ширење на прстите од двете раце далеку. Држете за пет секунди, а потоа опуштете се. Повторете го истото за вкупно три пати.
Бидете сигурни да се измери вашиот пишување брзина периодично - со нашата алатка можете да ја проверите вашиот напредок во брзината и точноста, како што го учат. Бројот на зборови во минута укажува напишете ниво.
Пишување тестови измери две работи, брзина и грешки, па кога ќе ги преземе нашата брзина на пишување тест, не гледам само на ваша брзина.
Ако на тастатурата е премногу висока (стол премногу ниско) грешки имаат тенденција да се појават во првите тастатура редови. Ако на тастатурата е премногу низок (стол е премногу висока) грешки имаат тенденција да се појават на дното тастатура редови.
Релаксирачки вежби: Дали вашата рака ставени во позиција слична на рачниот зглоб продолжување, нежно се примени притисок со користење на друга страна на проширениот палецот во грбот и надолна насока. Држете за пет секунди и опуштете се. Повторете го овој три пати во рака.
Тоа може да бара една недела или две да се стигне до брзина од ~ 50 зборови во минута ако пракса 30-60 минути секој ден. Бидете трпеливи.
Рашири вашиот зглобовите и прстите, пред да започнеш пишување тест.
Ако сакате да се направи пишување полесно, треба да се подобри вашата умешност. Тоа им помага ако свирам гитара или друг инструмент кој бара вашите раце.
Релаксирачки вежби: Рашири двете раце нанадвор со прсти заедно и нацртајте кружница со вашите раце, ротирачко нив на зглобот. Пет кругови во една насока, а потоа пет во спротивна насока.
Разговарате со пријателите и семејството.
Заврши секоја лекција, а потоа пробајте брзина тест.
Кога учење да напишеш, тоа е од суштинско значење дека ќе се држи до постојан распоред на пракса или прстите ќе почнат да губат својата мускулна меморија.
Релаксирачки вежби: Држете ги рацете нанадвор со дланките свртени надолу. Се подигне рацете нагоре како да сте биле кажувам некој да запре. Користење на спротивната страна, се примени притисок на дланката на подигната рака. Се одржи притисокот за пет секунди, а потоа опуштете се. Повторете го истото за вкупно три пати во рака.
Ако научат да напишеш брзо, додека гледањето на тастатурата, ќе продолжат да имаат тешко време со правописни грешки и диктат кога ќе излезеш во реалниот свет пишување ситуации, бидејќи не ќе бидат во можност да се види грешките на екранот.
Завеса рака крпа над вашите раце додека пишувате.
Почеток на бавно и да научат целата тастатура, пред да научат да напишеш побрзо.
Ако пишување и предизвикува да болка, веднаш престанете и да се одмори.
Ако сте за учење во работна средина, се обиде да преговара со вашиот работодавец за тивко време од денот да се посвети на вашите студии - вашиот работодавец директно ќе имаат корист од своите нови вештини.
Пожелно е да се избегне престојуваат во една позиција за подолг период. Растури вашиот ден со наизменични задачи кога е можно.
Тоа може да ви помогне да користат софтвер да се потсетам да се одмори од вашата тастатура.
Релаксирачки вежби: Држете вашата рака надвор, со дланката свртена надолу. Пад на раката надолу на зглобот. Користење на дланката на спротивната страна, се примени притисок на задната страна од падна рака. Се одржи притисокот за пет секунди, а потоа опуштете се. Повторете три пати во рака.
Како употребата на компјутери се зголеми и на работа и дома, во последниве години Повторувачки Strain повреди стана поврзани со употреба на тастатурата.
Да се ​​намали ризикот од развој на прекумерна употреба повреди треба да се следат најдобрите практики во држење, техника, работна станица поставување и преземе редовни паузи.
Вашиот лактите и тастатура треба да биде на иста хоризонтална рамнина и на 90 степени агол на вашиот горниот дел на рацете. На врвот на вашиот екран треба да биде во близина на нивото на очите.
Не гледај на тастатурата кога ќе напишеш. Само слајд прстите околу додека не го најде дома ред ознаки. Не чекан на копчињата. Обидете се со користење на минимум сила е можно повеќе.
Успех и подобрување зависи од твојата решеност да се држиме со допир пишување кога ќе завршите со учење. За оние кои може да се двоуми, сметаат дека ќе повеќе од ќе закрепне на учење пат во неколку недели од зголемена продуктивност.
Исто така треба да научат да ги користат главните клучеви заедно со тастатура Ctrl и Alt - ова е многу корисно за кратенки на тастатурата.
Вежбање во реални ситуации е одличен начин за понатамошно подобрување на своите вештини и да се изгради вашата доверба.
Распоред редовна пракса со 'брзина тестови' за да се подобри вашето пишување брзина.